8 SIERPNIA- WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ

8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół, zaś 20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół.

Lipowy, rzepakowy, spadziowy czy gryczany- kto z nas nie lubi miodu? Znamy go jako dodatek do herbaty lub pieczywa, doskonały lek na przeziębienie czy tez składnik ulubionych deserów. Wiemy, że miód produkują pszczoły, ale nie wszyscy wiemy, ile tak naprawdę zawdzięczamy tym owadom- nalewka wiśniowa, zupa ogórkowa, sok jabłkowy i dżem malinowy. Możemy delektować się tymi wszystkimi przysmakami właśnie dzięki pszczołom. Około 70 % gatunków roślin uprawnych zapylanych jest właśnie przez te owady.

Jeżeli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata życia” (Albert Einstein)

Pszczoły odgrywają ważną rolę w leśnictwie. Dzięki ich pracy zwiększa się ilość zdrowych i płodnych nasion, pożywienia dla ptaków, a także urodzaj owoców leśnych- poziomek, borówek, jeżyn i malin.

Pszczoły to nadrodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Szacuje się, że na świecie istnieje około 20 tysięcy gatunków pszczół, chociaż nadal większość z nich jest jeszcze nieopisana.

 

red. P.S.

źródło: rajgrod.bialystok.lasy.gov.pl\

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content