Wywiad z senatorem Jarosławem Dudą

                                   

Wywiad z senatorem Jarosławem Dudą

W sobotę 23 lutego w Oleśnicy, gościł senator Platformy Obywatelskiej (POKO) Jarosław Duda, któremu zadałem kilka pytań. Towarzyszyła mu posłanka Joanna Augustynowska. Oboje byli gośćmi powiatowego XXI Turnieju Tańca o Puchar Starosty Oleśnickiego, na którym wręczali puchary i medale. Później otworzyli własne biuro w siedzibie  Spółdzielni Mieszkaniowej Zacisze.

Panie senatorze, jak pan ocenia sytuację miasta, w obecnej chwili?

Jestem senatorem w okręgu wyborczym, którego częścią jest miasto Oleśnica. Miasto to jest mi szczególnie bliskie, zawsze uzyskuję tu bardzo dobre wyniki wyborcze i cieszę się, że w ostatnich wyborach też ten wynik był zwycięski (prawie 84 tys. głosów i po raz trzeci mandat senatora, wcześniej dwie kadencje posła przyp. red.). To miasto ma swój potencjał i  charakter. Rozmawiałem dzisiaj z panem Janem Bronsiem, który powiedział, ze niestety te miesiące, od objęcia przez niego ponownie funkcji burmistrza obfitują w kłopoty. Poprzednia ekipa zostawiła to miasto, w nie najlepszym stanie. Umówiliśmy się na specjalną rozmowę. Oleśniczanie to rozsądni ludzie, którzy dają szansę, że w Polsce nastąpi wiosną i jesienią pozytywna zmiana.

Czy 95% bonifikata na wykup gruntu od samorządu, jest sprawiedliwa?

To jest taka już kolejna „wspaniałomyślna wrzutka” rządu, czyli skarbu państwa, która obciąża samorząd. Jeśli rząd jest taki hojny, to w budżecie powinny się znaleźć określone środki na rekompensaty, żeby  samorządy wesprzeć finansowo. Przecież nie wszystkie samorządy mają dobrą sytuację finansową, A nawet jeśli ją mają dobrą, to bonifikaty te uszczuplają ich budżety. To skąd brać te brakujące pieniądze na szkoły, przychodnie czy pomoc socjalną? Po raz kolejny Prawo i Sprawiedliwość pokazało swoją złą twarz, podlizując się wyborcom rozdając cudzy, czyli samorządowy majątek. Oczywiście wspieramy upowszechnianie prywatnej własności, wśród najszerszych grup społecznych. My jako Platforma, w przeciwieństwie do obecnej władzy centralnej, widzimy też problemy lokalnej społeczności, która ma mniej pieniędzy na swoje potrzeby.

Przed chwilą pojawiły się nowe propozycje, za strony obecnych władz. 500 plus na pierwsze dziecko, 13 emerytura w wysokości 1100 zł czy zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26. roku.

Przedziwne, że zwykły poseł Jarosław Kaczyński, pozwala sobie na składanie obietnic, nie w imieniu rządu tylko swoim. On nic do tego nie ma. Są to kolejne obietnice, które budżet kraju, bez weryfikacji kosztów nie wytrzyma. Typowo polityczno-wyborcze działanie. Oni boją się, że niebawem stracą władzę i spotka ich odpowiedzialność. Liczą, że ich nadszarpnięta pozycja mogłaby się odbudować, ale nie sądzę, że Polacy i oczywiście Oleśniczanie dali się nabrać na takie puste i niebezpieczne deklaracje. Jak Platforma zgłosiła propozycję objęcia programem 500plus, także wszystkich pierwszych dzieci to wtedy PiS głosował przeciwko, a dziś w sytuacji wyborczej nagle pieniądze się znalazły. To są obietnice, które wyglądają kuriozalnie.

Dlaczego kolejne biuro poselskie w Oleśnicy?

Dzisiaj z panią posłanką Joanną Augustynowską, otworzyliśmy nowe biuro poselskie i senatorskie w Oleśnicy. Jest to nasz wkład w docenienie potencjału Oleśniczan. Chcemy pokazać, że nam bardzo zależy na tym mieście. Niektórzy pytają dlaczego tak późno? To będzie kontynuacja. Jesteśmy przekonani, że najbliższe wybory będą zwycięskie. To biuro będzie służyło i lokalnym strukturom Platformy Obywatelskiej, ale też mieszkańcom do tego żeby było miejsce na spotkania, można było wsłuchać się w głos Oleśniczan. Po to żebyśmy mogli mieć dostęp do bieżących problemów mieszkańców i dzięki temu  mogli być skuteczni w ich rozwiązywaniu.

 

Nowinki Oleśnickie - Marcin Żmuda

Dodaj komentarz

  1. Zazdrość żżera i tyle. Nikt nie jest w stanie dać przeciętnemu wyborcy tyle co PIS. Precz z POmyleńcami!

  2. żarty a kto wam na to pozwoli za cienkie bolki jesteście Obiecanki cacanki a głupiemu radość

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny