20 lipca – Międzynarodowy Dzień Szachów. “Szachy to uniwersytet życia”

Szachy to gra z ponad 1000-letnią tradycją. Wielu ludzi na całym świecie spędza przy niej mnóstwo czasu, uznając ją za doskonałą rozrywkę oraz ćwiczenie dla umysłu. Oficjalnie uznawana jest również za dyscyplinę sportu. Miłośnicy szachów mają powód do świętowania – 20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów.

Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest od 1966 roku. Inicjatywa powstania tego święta została podjęta przez Międzynarodową Federację Szachową, która została założona 20 lipca 1924 roku w Paryżu. Według FIDE w 2012 roku na całym świecie było 605 milionów dorosłych regularnie grających w szachy.

- Zachęcam wszystkich do zainteresowania się tym sportem. Szachy to gra, która uczy życia, strategicznego myślenia, planowania, przewidywania posunięć przeciwnika, a co najważniejsze: uczy przegrywania - mówi arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda.

Okazuje się, że szachami fascynuje się wielu także wielu mieszkańców Oleśnicy. Zapytaliśmy jednego z nich, jakie zalety ma granie w tę wyjątkową grę planszową.

– W szachach pociągające jest to, że wystawiają one na próbę logikę i wszystkie zmysły gracza. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju sztuka cierpliwości i konsekwencji. Jest to gra, która rozwija intelekt i umiejętności strategiczne. Z całą pewnością to coś lepszego, niż tylko przesiadywanie przed komputerem lub konsolą – podsumowuje zapytany oleśniczanin.

red. P.S.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content