2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto, które zostało wprowadzone w życie na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku i obchodzone jest corocznie 02 maja od 2004 roku. Data tego święta nie została ustanowiona przypadkowo, a mianowicie miała na celu towarzyszyć Polakom w chwili refleksji pomiędzy dniem 01 maja (zwanym świętem pracy) a 03 maja (Narodowym świętem uchwalenia Konstytucji 3 maja), które są dniami wolnymi od pracy natomiast „Dzień Flagi rzeczypospolitej Polskiej”, jest dniem pracującym. Celem tego święta jest oddanie szacunku dla symbolu Polski. Tego dnia obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Tego dnia w całym kraju organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Od kilku latach możemy zauważyć noszenie w tym dniu kokardy narodowej, która jest rozetką w barwach biało-czerwonych będącą patriotycznym, narodowym symbolem Polaków, a zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński i kontynuowany jest przez kolejnych prezydentów RP.

Jako ciekawostkę należy powiedzieć, że w 1945 roku, polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili w geście triumfu na Kolumnie Zwycięstwa biało-czerwoną flagę.

fot. premier.gov.pl

 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content